Příslušník čety aktivní zálohy se zúčastnil extrémního pochodu

certifikat_z_pochodu_smrti.jpg
  • 17.5.2022
  • machovai

Rtm. Pavel Štulík se účastnil „Pochodu smrti“ Military Death March, který se koná koncem dubna na Šumavě. V kategorii Extreme zdolal na trase Vimperk – Husinec – Volary – Boubín – Vimperk úctyhodných pětasedmdesát kilometrů a to v čistém čase 17 hodin.

Cílem akce je uctít smrt nevinných žen a dívek zabitých z pochodu smrti při přesunu koncentračního tábora Grűnberg v roce 1945 během druhé světové války. Každý účastník prochází část trasy, kterou byly nuceny ujít ženy a dívky  a zastaví se na místech, kde umíraly.

A není to jediná zkušenost s dálkovým pochodem s vojenskou tématikou. Rtm. Štulík se účastní s chrudimskými výsadkáři Memoriálu Československých parašutistů, pochodu s délkou trasy 70 km. Ten připomíná druhoválečné operace, konkrétně paradesantní výsadek nad územím protektorátu – operaci Tungsten. Je organizován na Den válečných veteránů. Dvoučlenná družstva plní na uvedené trase různé úkoly vojenského charakteru, připravené ve spolupráci výsadkového pluku a klubů vojenské historie. „Baví mne ta soudržnost v družstvech i mezi všemi účastníky. Je zde vynikající atmosféra navozující autentičnost tehdejších událostí. Budí to ve mně hrdost na vojáky 2. světové války. Možná i to je jeden z momentů, který mě přivedl ke službě v aktivní záloze“ říká rtm. Pavel Štulík, který je u našeho útvaru zařazen v aktivní záloze od roku 2020. Z původní pozice střelce se svým aktivním přístupem a pílí vypracoval a působí jako zástupce velitele čety.

Fotogalerie