Na signál ZÁTARAS se rozběhlo zásadní cvičení pro pardubické letiště.

internovanemu_letounu_zamezily_v_odletu_hasicske_vozy.jpg
  • 6.9.2023
  • machovai

Dvojice armádních letounů doprovázející civilní dopravní letoun s následným dosednutím na ranvej pardubického letiště, zadržení nebezpečné osoby na palubě a provedení činností na signál „ZÁTARAS“. Situace, která může nastat i v době míru, byla jedním z námětů národního cvičení Odolné nebe 2023. Společné cvičení všech složek vzdušných sil  má za úkol procvičit souhru národního posilového systému při ochraně vzdušného prostoru naší republiky za podpory pozemních sil a v neposlední řadě i složek IZS.

Nad Pardubicemi se objevila neobvyklá formace tří letounů

Civilní letoun tentokrát suplovala vojenská CASA C-95 a k pardubickému letišti jej přivedly dva letouny L-159 Alca z čáslavské základny. Důvodem bylo podezření, že se na palubě nachází nežádoucí osoba, na niž byl vydán mezinárodní zatýkací rozkaz.  „V takovém případě se spouští rozsáhlý informační a rozhodovací tok, jehož výsledkem je vydání rozkazu k intervenci letounu a donucení přistání na letišti v Pardubicích (nebo i v Náměšti nad Oslavou), které je k tomu vyčleněno. Příprava na takovou situaci je jedním z našich hlavních úkolů“ vysvětlil velitel letiště podplukovník Radoslav Matula. Pro pardubické letiště to znamená zejména přijetí letounu, jeho navedení po přistání na určené místo a zablokování vozidly k zamezení opětovnému vzletu.  Zde činnost vojáků po zadržení letadla končí, avšak nastupují procedury policejních složek – vniknutí na palubu, zadržení nebezpečné osoby, vyvedení pasažérů, prohledání letadla a další, které si vyžaduje momentální vývoj situace.  

Z výsledků cvičení se poučíme

Uskutečněný metodický nácvik ukázal, jak je činnost složek Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra neoddělitelná, propojená a vzájemná spolupráce nezbytná. „Praktické cvičení s touto tématikou jsme potřebovali vyzkoušet. Potvrdila se připravenost zainteresovaných složek ke zvládnutí činností spojených se zadržením civilního letounu, ale odhalili jsme i slabší místa a náměty ke zlepšení. Určitě je využijeme k implementaci do našich postupů, které se snažíme optimalizovat“ dodal na závěr cvičení podplukovník Matula. Podle něj je vzájemná spolupráce všech zúčastněných na mezinárodním veřejném letišti se smíšeným provozem vojenských a civilních letounů zásadní. Aby byla co nejvíce efektivní, všichni musí hovořit stejným jazykem, orientovat se v prostředí a být sehraní. K tomu všechny nácviky bezesporu slouží a jsou podnětem spolupráce a možných zlepšení do dalšího období.

Fotogalerie