Na případnou havárii jsme připraveni.

10.jpg
  • 4.5.2023
  • machovai

Letecká nehoda letounu CASA C – 295 M způsobená závadou na motorové části s následným požárem a nouzovým přistáním. Takový byl námět taktického cvičení, které se uskutečnilo ve čtvrtek 4. května 2023 v dopoledních hodinách na pardubickém letišti se zapojením dalších složek integrovaného záchranného systému (IZS).

Po provedení vzletu zjistil pilot letounu signalizaci závady na palivové soustavě se zhoršující se tendencí. Ta vedla k následnému požáru motoru, nouzovému přistání s vychýlením mimo přistávací dráhu a  letecké nehodě. Trup letounu byl značně deformován, bez příďového podvozku, hlavní podvozek byl poškozen, došlo k požáru rozlitého paliva a velkému počtu zranění i usmrcení osob. Kromě posádky bylo na palubě v danou chvíli 37 výsadkářů přepravovaných k provedení cvičných výsadků. Situace vedla k okamžitému vyhlášení „Plné pohotovosti“ a do pohybu se dal celý IZS. Cvičná nehoda zaměstnala profesionální i dobrovolné hasiče, policisty, záchranáře. Do akce se zapojilo 140 cvičících, 40 kusů různých druhů techniky, byla vyzkoušena metoda třídění raněných START a jejich odsun do zdravotnického zařízení, které vytvořil v prostorách letiště 43. výsadkový pluk z Chrudimi.

Cílem cvičení bylo prověřit jednak letištní pohotovostní plán, činnost na signály „Místní pohotovost“, „Plná pohotovost“ a „Letecká nehoda“ dle zavedených postupů, ale také informační tok a vyrozumění zainteresovaných složek IZS, znalost dopravních tras i dojezdové časy k mimořádné události vzniklé na letišti. „Taktická cvičení pořádáme každé dva roky. Poslední cvičení  s obdobnou tématikou proběhlo v roce 2021. Samozřejmě si nikdo z nás nepřeje, aby k tak závažné události došlo, ale na letišti se smíšeným provozem rozličných typů letounů musíme být připraveni na všechno“ dodal podplukovník gšt. Radoslav Matula, velitel letiště Pardubice. Nakolik bylo cvičení přínosné a zda odhalilo i nedostatky bude předmětem vyhodnocování v nadcházejících dnech.

Námětového cvičení se zúčastnili: Vojenská hasičská jednotka Pardubice, Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje z Pardubic a Chrudimi, HZSp Paramo, HZSp Synthesia, jednotky požární ochrany Heřmanova Městce, Choltic, Chrudimi, Starého Hradiště, Srchu, Městského obvodu pro Pardubice I, Vojenská policie, Cizinecká policie, Úsek zdravotních služeb, Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje.

Fotogalerie