Na letiště zavítalo o víkendu 25 tisíc diváků

5.jpg
  • 31.5.2022
  • machovai

Jubilejní 30. ročník Aviatické pouti proběhnul o víkendu 28.-29. května. Jeho přípravu do jisté míry ovlivnila pandemie i válka na Ukrajině. Přesto se organizátorům podařilo sestavit po oba dny pětihodinový program, v němž nechyběly ukázky, které ještě lidé na pardubickém letišti neviděli.

„O tom, že se bude akce pořádat, bylo rozhodnuto až v březnu. Přitom přípravy takové akce začínají minimálně s šestiměsíčním předstihem“ řekl předseda sdružení Aviatické pouti Ladislav Minařík. Navíc program organizátoři ladili i s ohledem na dění na Ukrajině. „Letos jsme vypustili válečné scény, nechtěli jsme lidem prezentovat válku. Zařadili jsme jen jednu scénu a to spíš odlehčenější, veselejší ze seriálu M*A*S*H, při níž šlo o zachraňování životů z vrtulníku“ zhodnotil Jan Rudzinskyj, autor letového programu, který nabídnul divákům nebe plné letadel.

Pozemní program byl koncipován jako zážitkový pro celou rodinu. Představily se kluby vojenské historie, vystavena byla krásná auta, hasičská technika a pro nejmenší byl připravený i velký dětský den plný her a sportovních soutěží.

Tradičně měla na Aviatické pouti zastoupení i Armáda České republiky, která předvedla používanou techniku jak ve vzduchu, tak ve statické ukázce.

To nejmodernější, co mají vzdušné síly ve své výzbroji, představily průletem gripenů, při demonstrované záchraně pilota i na statické ukázce. Plno dětí i dospělých bylo také mezi technikou pozemních sil, lákaly nové Toyoty, vojenské sanitky, velké přepravní automobily i expozice současných a historických zbraní ve výzbroji armády. Po dlouhé době byl na pardubickém nebi k vidění i hromadný seskok vojenských výsadkářů.

Součástí Aviatické pouti je i uctění památky Jana Kašpara, zakladatele aviatiky v Čechách, po němž je akce pojmenována.  Pietní akty u památníku na Dukle a u sochy na třídě Míru v Pardubicích proběhly i letos. Za pardubické letiště vzdal Janu Kašparovi čest  velitel Správy letiště Pardubice podplukovník gšt. Radoslav Matula se svým zástupcem majorem Ladislavem Hrabalou.

-------------------------------------------------------

Za vynikající prezentaci armády ČR děkujeme všem příslušníkům Správy letiště Pardubice, 21. základny taktického letectva z Čáslavi, 22. základny vrtulníkového letectva ze Sedlece, Vícenic u Náměště nad Oslavou, výsadkářům 43. pluku z Chrudimi, logistikům ze 14. pluku logistické podpory, Agentuře vojenského zdravotnictví, Univerzitě obrany, rekrutačnímu pracovišti z Pardubic, Centru zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov, Vojenské policii a Centru podpory operací z Pardubic a příslušníkům Aktivní zálohy strážní čety  Správy letiště Pardubice.       

Fotogalerie