Lednová příprava příslušníků Vojenské hasičské jednotky

1.jpg
  • 20.2.2023
  • machovai

Během prvního měsíce letošního roku bylo u letištních hasičů pěkně živo. Přečtěte si, co se u nich událo a mrkněte na fotografie z jednotlivých zaměstnání, které pořídil instruktor výcviku nrtm. Stanislav Adámek.

S příchodem nového roku byla naše největší jednotka posílena rovnou o 10 nováčků a před začleněním takového počtu do směnného provozu bylo potřeba jejich řádné zaškolení. Všichni bez rozdílu museli absolvovat  nástupní odborný výcvik, aby se stali platnou součástí již sehraných týmů.

Všechen personál, ať nováčci či zkušení profesionálové, museli absolvovat instruktážně-metodické zaměstnání. Pod vedením zkušeného lektora Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje prošli teoretickým a praktickým školením ve vnikání do uzavřených prostor násilnou i nenásilnou formou. Vyzkoušeli si různé metody jak se dostat do různých míst přes dveře, okno, ale také do uzavřeného automobilu. A na čem tuto zručnost trénovali? Hasiči si svépomocí vyrobili dveřní trenažér a ten okenní si zapůjčili.

Zaměstnanci zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZS), z nichž jsou někteří současně i členy Hasičského sboru města Chrudim, pomohli realizovat nácvik v poskytování neodkladné předlékařské první pomoci, správné použití automatizovaného externího defibrilátoru, nácvik kardiopulmonální resuscitace, třídění raněných metodou START i provádění život zachraňujících úkonů. Hasiči se seznámili s vybavením vozidla záchranné služby a vyzkoušeli si v něm manipulaci s nosítky. K dispozici měli také přívěsný vozík využitelný při hromadném postižení osob, který obsluhují právě dobrovolní hasiči z Chrudimi a v případě vzniklé mimořádné události většího rozsahu v prostoru letiště by se do likvidačních prací zapojovali. Jde o dlouhodobě úzkou spolupráci mezi záchranáři a vojenskou hasičskou jednotkou, která je praktikovaná při každém větším cvičení s námětem letecké nehody s účastí integrovaného záchranného systému.

Kromě toho proběhlo několik dalších standardních výcviků, ať směnová školení na leteckou techniku 21. základny taktického letectva, nebo výcvik lezecké skupiny VHJ na umělé lezecké stěně HZS Královéhradeckého kraje. Další bloky tématických cvičení proběhnou v měsících únor a březen a my vám z nich přineseme zajímavé informace.

Text: npor. Iva Machová a nrtm. Stanislav Adámek

Fotogalerie