Jaké bylo letošní Retroměstečko? Kdo zavítal, nenudil se!

1.jpg
  • 12.9.2022
  • machovai

Bývalá kasárna T. G. Masaryka v centru Pardubic ožila o víkendu devátým ročníkem zábavnou akcí Retroměstečko. Příchozích návštěvníků bylo po oba dva dna úctyhodná řádka a mohli obdivovat různou techniku a zajímavosti hlavně z období Československa, seznámit se s prací hasičů, bezpečnostních složek i vývojem průmyslu, oborů a firem v oblasti obrany. Kromě toho byli k vidění auto-moto veteráni, tanková aréna, staré a dobové hračky, předměty a různá technika a zajímavosti, které pyšně vystupovaly pod značkou Made in Czechoslovakia i okolních států.

Kdo zavítal, zažil nevšední procházku časem od první republiky po současnost. Pro děti probíhala po celou dobu konání akce Superbojovka s Retráčkem o zajímavé akční i věcné ceny. A nezapomnělo se ani na handicapované. Retroměstečko má totiž i svůj humanitní podtext. Spolupracuje s nadacemi, které ukázaly, jak se žije s handicapem a předvedly i práci asistenčních psů.

S ukázkami přispěla také armáda

Do spousty statických a dynamických ukázek každoročně přispívá i Armáda České republiky. A letos tomu nebylo jinak. Do ukázky „protiletadlové obrany státu“, kdy v dynamické aréně vystupovala technika bývalé ČSLA z historických spolků,  byl zakomponovaný vzdušný útok demonstrovaný průletem letounů JAS 39 Gripen z čáslavské základny. Armádní koutek žil soutěžemi a kvízy pro děti, dospělí se zajímali o možnosti uplatnění v rezortu obrany. O profesích vojáků z povolání i o Aktivních zálohách ochotně informovali příslušníci Rekrutačního pracoviště v Pardubicích. Jakými prostředky  současná armáda disponuje,  se každý mohl přesvědčit u statických ukázek přepravní techniky 14. pluku logistické podpory. Správa letiště Pardubice předváděla techniku používanou k údržbě letištních ploch.

Víkend pro nadšence tradic a zábavy

Nezapomenutelné zážitky přinesl víkend s Retroměstečkem všem, kteří si mohli lákavou techniku  doslova osahat, svézt se nebo si nechat odpovědět na své otázky. A pro děti? To byl ráj soutěží, kvízů a nevšedních dojmů z dobových i současných hraček. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k vytvoření úžasné atmosféry!

Fotogalerie