Úvodní stránka > Aktuality > Upozornění na nebezpečné ozařování letadel laserem

Upozornění na nebezpečné ozařování letadel laserem

V uplynulých dnech zaznamenala služba řízení letového provozu z letiště Pardubice nárůst hlášení posádek letadel o ozáření laserovým paprskem. Tento čin je v našem právním řádu kvalifikován jako trestný čin obecného ohrožení. Dle § 272 Trestního zákoníku, za nějž může pachatel obdržet tři až osm let  vězení.

Z pohledu létajícího personálu se jedná o velmi závažný incident. To, co na zemi vypadá jako malá světelná tečka, se po skle kabiny letounu rozprostře, ozáří celý vnitřek kabiny, pilota oslní a dezorientuje. Oslnění je nebezpečné obzvláště ve fázi vzletu nebo přistání, kdy se pilot musí maximálně soustředit. Chvilková ztráta orientace a nemožnost se věnovat plně řízení způsobují neschopnost bezpečného ovládání letounu, které může skončit i katastrofou.  Přímý zásah do oka může vést k  nenávratnému poškození zraku.

Posádky letadel jsou povinny tyto nebezpečné situace ihned oznamovat s uvedením souřadnic. Cestou orgánů řízení letového provozu je kontaktována policie České republiky, která je schopna ihned do dané lokality vyslat hlídky a v krátké době pachatele označit.  

Apelujeme tímto na veřejnost, aby poučila i své děti o absolutním zákazu používání laserových ukazovátek či zaměřovačů ve vztahu k letecké technice. Jde o velmi nebezpečnou kratochvíli, která může mít neblahé tragické následky.

Nahoru