Úvodní stránka > Aktuality > Turecký velvyslanec s představiteli rezortu obrany uctili památku tureckých vojáků

Turecký velvyslanec s představiteli rezortu obrany uctili památku tureckých vojáků

Vzpomínkový akt na turecké vojáky padlé v první světové válce proběhnul ve čtvrtek 15.3.2018 na pardubických hřbitovech. Zúčastnil se jej velvyslanec Turecka v České republice J.E.p. Ahmet Necati BIGALI a široká komunita Turků žijících v České republice.  Za ministerstvo obrany  se kromě náměstka Tomáše Kuchty poklonili hrdinům zástupci Armády České republiky. Květinové dary položil velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Ivo Šťastný a za Krajské vojenské velitelství plukovník Petr Holý. „Sešli jsme se, abychom vzpomenuli hrdinů, kteří přišli od Çanakkale v roce 1916. Uspořádání této vzpomínky v Pardubicích, které jsou partnerským městem Çanakkale, má pro nás velký význam“ uvedl ve svém projevu turecký velvyslanec. Poděkoval zástupcům Pardubického kraje i města za péči o hrob tureckých vojáků a ministerstvu obrany za vynikající a důstojné provedení pietního aktu, který se koná každoročně  u příležitosti výročí získání samostatnosti Turecka.

 Turci  v tento den uctívají památku padlých hrdinů, kteří položili své životy na haličské frontě v letech 1916 – 1917. V červnu 1916, kdy byla první světová válka v plném proudu, carská ruská armáda zahájila rozsáhlou ofenzívu proti rakousko-uherským silám.  15. Osmanský armádní sbor z Çanakkale byl poslán do regionu na pomoc.  Tisíce kilometrů od svého domova, v úplně cizím prostředí, ztratil sbor asi 5 000 jeho členů. Jen na území  České republiky se nacházejí tři velké památníky, v nichž je pohřbeno 1100 tureckých vojáků. Na pardubických hřbitovech jsou uloženy ostatky 508  padlých na haličské frontě,  v Hodoníně je pohřbeno 387 a ve Valašském Meziříčí 205 vojáků. Památník v Pardubicích nechala Turecká republika vybudovat v roce 2000.

Informace o  památníku a mnoha dalších pietních místech Pardubického kraje naleznete na http://www.uloz.to/xZu39QZu/vojenske-hroby-mesto-pardubice-2015-pdf/  

  

Nahoru