„Letecká nehoda 2016“

10.jpg
  • 13.9.2016
  • Karel Beneš

        V pondělí 12. září se na letišti Pardubice uskutečnilo taktické cvičení s vybranými složkami integrovaného záchranného systému Pardubického kraje. Námětem cvičení byla likvidace požáru během letecké nehody menšího dopravního letounu v prostoru letiště s následnou evakuací cestujících a ošetřováním zraněných.

Hlavním org

10.jpg

anizátorem jednodenního námětového zaměstnání byla letištní hasičská jednotka, která je prioritně předurčena k provádění záchranných prací a řešení mimořádných událostí na letišti nebo v jeho těsné blízkosti. S ohledem na smíšený provoz vojenských a civilních letounů na zdejším letišti se do cvičení zapojily i další jednotky požární ochrany, zdravotnická služba Armády České republiky a záchranná zdravotnická služba Pardubického kraje. Cílem bylo nacvičit koordinaci záchranných a likvidačních prací civilních a vojenských záchranářů pod velením vojenského velitele zásahu, ověřit dojezdové časy, informační toky, komunikaci zasahujících a činnosti všech zúčastněných.

Samotnému praktickému cvičení předcházela důkladná odborná příprava. V rámci teoretické části byly popsány jevy, které vznikají při požárech v uzavřeném prostoru letadla, podrobně byla řešena taktika zásahu. Do nejmenších detailů byly rozebrány dvě rozehry k postupnému odstraňování nedostatků. Cvičení hasičů a záchranářů vyvrcholilo provedením „ostrého“ zásahu za použití imitace kouře, plamenů a použití hasebních látek voda a pěna. Sledovalo se několik základních cílů výcviků – osvojení techniky hašení, vyhledávání a záchrana osob a eliminace rizik vznikajících při leteckých nehodách. „Odlišnost  hašení letounu vychází ze  specifika leteckého provozu. Jsou zde jiné podmínky hašení, používají se jiné hasební látky s ohledem na konstrukční materiály letadel“ říká velitel zásahu Jaroslav Šváb a dodává: „Při zásahu jsme konfrontováni i s výskytem jiných jevů, jako je vnitřní stísněný  prostor, zakouření, panika cestujících…“.

Na místě nehody se nacházelo 11 osob, z toho 10 živých.  Hasiči provedli třídění zraněných osob metodou START  a přesun do místa shromaždiště, kde probíhalo jejich roztřídění dle vážnosti zranění, ošetřování a transport do zdravotnického zařízení. Ke každému zraněnému přistupovali zdravotníci velmi obezřetně. Z vlastní zkušenosti vědí, že na první pohled nemusí zranění vypadat vážně, ale během chvíle se jeho zdravotní stav může změnit.

Podstatou cvičení bylo sladění činností zdravotníků a hasičů. Zdolání simulovaného požáru letounu se podařilo do   8 minut od ohlášení signálu „letecká nehoda“ řídícím letového provozu. O jeho významu nejen pro letištní hasičskou jednotku řekl podplukovník Lubomír Skalička z Agentury logistiky: „Každé cvičení nám přináší posun vpřed, protože i když odhalí nějaké chyby nebo nedostatky,  hasiči se z nich dokáží poučit a při reálném zásahu sejich vyvarovat. Nejvíc se mi líbí, když se organizující útvar snaží cvičení přiblížit co nejvíce reálnému scénáři, který by mohl nastat“, čímž poukázal na snahu hasičů. Ti se totiž na cvičení připravovali dlouho předem a vlastními silami vytvořili několikametrový trenažér imitující havarované letadlo včetně dýmových efektů, o které se postaral profesionální pyrotechnik Vojenské policie. Trenažér chtějí hasiči využít i v budoucnu pro nácviky s podobnou tématikou, popřípadě jej nabídnout k využití  dalším složkám AČR nebo IZS.

https://slp.army.cz/letecka-nehoda-2016-0

Text a foto: kpt. Iva Machová, tisková a informační důstojnice Správy letiště Pardubice