Úvodní stránka > Aktuality > Den dopravy se slavil v Pardubicích již pošesté

Den dopravy se slavil v Pardubicích již pošesté

Hrobka Jana Kašpara s čestnou stráží vojáků Správy letiště PardubiceŠestým ročníkem Dne dopravy 2018 ožily v pátek 18.5.2018 Pardubice a to hned na několika místech. Národního projektu, jehož cílem je připomenout památku zakladatelů dopravy v našich zemích, se zúčastnila i armáda.

Den dopravy byl tradičně zahájen pietním aktem u hrobu Jana Kašpara na Městských hřbitovech přeletem armádních letounů L-159 Alca z 21. základny taktického letectva. Vzdaly tak symbolickou poctu průkopníku aviatiky, od jehož narození letos uplynulo 135 let. V rámci pietního aktu se hosté zastavili i u míst tichého odpočinku dalších významných osobností spojených s dopravou, k nimž patří  stavitel železnic Jan Perner, nadšenec pro všechny technické a sportovní novinky baron Artur Kraus či letecký konstruktér Eugen Čihák, bratranec Jana Kašpara, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 60 let.

Odpolední část programu Dne dopravy se odehrávala pro širokou veřejnost na třídě Míru v Pardubicích a vyvrcholila happeningem u sochy Jana Kašpara předáním šeku z výtěžku „Dar na sochu Jana Kašpara“ do rukou primátora města Martina Charváta.

Armáda České republiky se k důstojnému provedení oslav připojila nejen přeletem letounů. Památku průkopníků dopravy uctili položením květin velitel Správy letiště podplukovník Ivo Šťastný se svým zástupcem majorem Jaroslavem Vildmanem.  Vojáci Správy letiště Pardubice drželi po dobu pietního aktu  u hrobky Kašpara čestnou stráž.

Oslavy zakladatele létání v Česku vyvrcholí o prvním červnovém víkendu Aviatickou poutí na pardubickém letišti. Ve svém programu se poohlédne do bohaté historie letectví a oslaví velká témata, kterými jsou 100 let od vzniku Československa a československého letectva a 100 let existence pardubického letiště.

podplukovník Šťastný a major Vildman vzdávají poctu Janu Kašparovi Předseda Společnosti Jana Kašpara PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D. u hrobky Eugena Čiháka

Zastavení u hrobky Artura Krause Z místa oslav.Z místa oslav (2)

Nahoru