Úvodní stránka > Aktuality > Den dopravy nepřipomíná jen Jana Kašpara

Den dopravy nepřipomíná jen Jana Kašpara

Pátým rokem se v Pardubicích slavil Den dopravy. Za dobu své existence se stal největším dopravním projektem v České republice.  Jeho cílem je připomenout památku významných osobností podílejících se na rozvoji dopravy v naší republice. Program letošních oslav byl věnován připomenutí 134 let od narození Ing. Jana Kašpara, prvního českého aviatika a 106 let od legendárního přeletu z Pardubic do Prahy.

Akci pořádá  každoročně v den výročí narozeníJana Kašpara Společnost Jana Kašpara, která se v roce 2013 zasloužila o rekonstrukci jeho hrobky. Právě u ní začala pietním aktem dopolední část celodenního programu za zvuků státní hymny a hřmotného přeletu stíhacích  letounů Jas-39 Gripen.

Stalo se tradicí, že společně s oslavami Jana Kašpara jsou vzpomínáni i další průkopníci v dopravě z Pardubic a okolí. V minulých letech to byli např. stavitel železničních tratí Ing. Jan Perner, stavitel prvního bezmotorového letounu baron Artur Kraus, průkopník českého letectví Eugen Čihák, vynálezce lodního šroubu z nedaleké Chrudimi Josef Ressel.  Letos to byl pardubický rodák Vincenc Chomrák, vášnivý cyklista, který se proslavil zejména dálkovými trasami. Na svém kole dojel např. do Benátek, Mnichova, Budapeště a dokonce i do Paříže. Později mu učarovaly i spalovací motory a v roce 1910 založil v Pardubicích první českou autoškolu. Především jemu byla věnována  odpolední část programu. A protože na letošní rok připadá výročí 200 let jízdního kola, nechyběla výstava  jízdních kol a velocipedů ze sbírek Východočeského muzea, dílna na restaurování starých jízdních kol nebo módní přehlídka kožešin ve stylu první republiky. Na panelech si lidé mohli prohlédnout budoucí cyklostezku mechu a perníku, která propojí krajská města, Pardubice a Hradec Králové.

Den dopravy se koná v rámci národního dopravního projektu. Záštitu nad akcí přijali kromě prezidenta  České republiky,  předsedy Senátu Parlamentu ČR a předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR také  ministr dopravy ČR Dan Ťok, ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát. Na akci byli přítomni zástupci mnoha významných firem a institucí, státních organizací a nechyběla ani Armáda České republiky.  Úctu velikánům v oblasti dopravy vyjádřili čestnou stráží příslušníci Správy letiště Pardubice, položením květin pak zástupce velitele Správy letiště Pardubice major Jaroslav Vildman a náčelník štábu Ladislav Hrabala. Přelet letounů Jas 39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav nad hrobkou Jana Kašpara byl výrazným gestem vzdání holdu zakladateli aviatiky.

 

 

Nahoru