Bezpečnostní rada Pardubického kraje zasedala na letišti

Úvodní slovo pana hejtmana
  • 19.4.2016
  • machovai

V pondělí 18. dubna 2016 se uskutečnilo na pardubickém letišti zasedání Bezpečnostní rady Pardubického kraje. Hlavním cílem bylo poskytnutí informační podpory o Správě letiště Pardubice a Centru leteckého výcviku.

Úvodní slovo pana hejtmana

 Zmíněná bezpečnostní rada je poradním orgánem hejtmana pro přípravu na krizové situace v jeho správním obvodu. Zasedá pravidelně několikrát do roka, ale také mimořádně dle potřeb k projednání a posouzení řešení krizových situací, zdrojů rizik a analýz ohrožení, krizových a havarijních plánů a mnoha dalších otázek souvisejících s krizovým zákonem. Má deset členů a Ministerstvo obrany v ní zastupuje ředitel Krajského vojenského velitelství. Zpravidla zasedá v jednacím sále Rady Pardubického kraje, ale tentokrát přijala pozvání velitele letiště Pardubice a sešla se ke své pravidelné schůzce v prostorách Armády ČR.

 

Úzká spolupráce s krajskou samosprávou je pro letiště nutná z pohledu připravenosti složek integrovaného záchranného systému v kraji, zejména k řešení mimořádných situací a zdolávání událostí v leteckém provozu. Velitel letiště pplk. Šťastný proto věnoval velkou pozornost objasnění postavení mezinárodního letiště se smíšeným vojenským a civilním provozem, v jehož prostoru působí několik samostatných subjektů. Představil strukturu a úkoly Správy letiště Pardubice, kvantifikoval  splněné úkoly předchozího roku a vypíchnul některé  dokončené projekty slovy: „ Díky vzájemné spolupráci všech dislokovaných subjektů se nám podařilo vybudovat moderní infrastrukturu, s níž v rámci vojenských letišť je naše letiště v nejlepší kondici.“ Připomenul, že řadu modernizací se podařilo dosáhnout  za finanční účasti  civilní letecké společnosti EBA a.s., kterou  z jedné třetiny vlastní Pardubický kraj. Díky ní je například letiště oplocené, má moderní světlotechniku, rozšířené pojezdové plochy pro přijímání velkých transportních letadel, zavedený provozní program OPSCOM a lze využívat výsledky kalibračních měření adhezních vlastností přistávací dráhy zařízení RUNWAYTESTER.

Dalším důležitým subjektem na letišti je Centrum leteckého výcviku (CLV), které je součástí státního podniku LOM Praha. Informace o jeho fungování a činnost zazněly z úst  ředitele Ing. Mareše: „Provádíme výcvik pilotů pro Armádu České republiky na vrtulových, dopravních i proudových letounech. Cvičíme pozemní technický personál. Byli bychom schopni provádět výcvik ve prospěch integrovaného záchranného systému – slaňování z vrtulníku, záchranu z vodních ploch, použití bambivaku, pátrání po osobách i požárech, ale k tomu nám chybí patřičná legislativa“. Teoretická příprava probíhá na trenažérech v moderním taktickém simulačním centru. Přestavba softwaru umožňuje výcvik pilotů na jakýkoli typ letounu. CLV vycvičilo za 11 let své působnosti piloty nejen pro AČR, ale i pro mnoho zahraničních klientů.  Roční nálet organizace činí 5 – 6 tisíc letových hodin za rok. Členy bezpečnostní rady zajímala ale i opravna letounů a předvedení systému  vyhodnocování  záznamů letů. Odpolední setkání na pardubickém letišti završili vyhlídkovým letem nad Východními Čechami, z něhož se jim naskytnul zcela jiný pohled na jimi spravovaný region.

Prohlídka techniky v hangáru CLV
Ředitel CLV ing. Mareš představuje výcvikové zařízení
Pohled z letadla na Pastvinskou přehradu.
Zařízení biologické ochrany letiště - pohled z letadla