Úvodní stránka > Aktuality > Během šesti letů byl přepraven vojenský materiál pro Jordánské hášimovské království

Během šesti letů byl přepraven vojenský materiál pro Jordánské hášimovské království

Ve čtvrtek 22.4.2018 odletělo z pardubického letiště poslední ze šesti dopravních letadel přepravující munici pro Jordánsko. Jde o dar schválený vládou České republiky v uplynulých letech, který čítá celkem 3 miliony 800 tisíc nábojů pro útočné pušky a 3 miliony kusů nábojů pro kulomety.

I když přepravu zajišťovala svým letounem jordánská strana, bez podpory Armády České republiky by se celá akce neuskutečnila. V místě Správy letiště Pardubice působili ve vzájemné kooperaci vojáci a občanští zaměstnanci  Agentury logistiky, konkrétně Centra zabezpečení zahraničních operací a MS a Centra zabezpečení munice organizováním letů, přepravy munice ze skladů, proclení, paletizaci a síťování. Výraznou pomoc přitom poskytovali i vojáci ze 14. pluku logistické podpory, neboť na 289 palet se muselo naložit přes 184 tun materiálu. Celá akce byla organizována kapitánem Pavlem Netolickým z Agentury logistiky, nad bezpečností  při přepravě z muničních základen a ochraně perimetru při nakládce dohlížela Vojenská policie.

Koordinace prací, samotné nakládky a asistence při nich byly v režii Správy letiště Pardubice. Právě pro tento útvar bylo všech šest letů velice významných. Úplně poprvé si  vojáci v reálu vyzkoušeli použití nově dodaného materiálu a techniky. „Po předchozích úspěšných vojskových zkouškách jsme k zajištění přepravních úkolů použili nakladač K-loader, šesti tunový vysokozdvižný vozík a tenzometrické váhy pro vážení leteckého materiálu, což nám dosud na letišti chybělo.  Všichni vojáci si vedli velice dobře a prokázali  tak zvýšení úrovně připravenosti a schopností Správy letiště Pardubice v logistické podpoře koaličních partnerů“ uvedl na závěr akce velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Ivo Šťastný.

Akce podobného charakteru nejsou na zdejším letišti žádnou výjimkou. V předchozích letech odtud odlétaly transportní letouny s nepotřebnou municí do Iráku  na podporu boje proti islámskému státu. Dary munice a vojenského materiálu jsou odrazem dlouhodobé politiky vlády České republiky a jejích zahraničně-politických priorit. Odsuny munice nijak neovlivní bojeschopnost Armády České republiky. Jde o výzbroj ze starších zásob, u níž se nepředpokládá její další využití.

        

Nahoru