Home page > Aktuality > Pardubáci oslavili 139. výročí narození prvního aviatika

Pardubáci oslavili 139. výročí narození prvního aviatika

Zástupce velitele Správy letiště Pardubice major Ladislav Hrabala a vrchní praporčík Správy letiště Pardubice praporčík Ján Kormoš vzdávají poctu Janu Kašparovi.Desátý ročník DNE DOPRAVY ČR připomněl slavnou historii i dynamicky se rozvíjející současnost dopravy v Pardubicích. V pátek 20. května 2022 jsme jím oslavili 139 let od narození prvního českého aviatika Ing. Jana Kašpara a také 111 let od legendárního přeletu z Pardubic do Prahy.

Den dopravy ČR, jak už je tradicí, zahájil v dopoledních hodinách symbolický pozdrav a hold současných armádních letců Janu Kašparovi průletem letounů Jas-39 Gripen nad aviatikovou hrobkou. Oficiálního aktu položení květin z rukou významných osobností veřejného života, významných firem a institucí se zúčastnila i Armáda České republiky.  Hosté se společně zastavili i u památníků dalších zakladatelů dopravy z Pardubic a okolí. Vedle zmíněného Jana Kašpara, který se v době báječných mužů na létajících strojích stal prvním českým aviatikem, také třeba u hrobu jeho bratrance Eugena Čiháka, u hrobky  popularizátora a mecenáše barona Artura Krause či u hrobu projektanta železnic Jana Pernera.

Úctu velikánům v oblasti dopravy vyjádřili čestnou stráží a položením květin příslušníci Správy letiště Pardubice zástupce velitele major Ladislav Hrabala a vrchní praporčík praporčík Ján Kormoš.

 

 

Fotogalerie

Nahoru