Úvodní stránka > Aktuality > Vedení letiště se setkalo se starosty okolních obcí

Vedení letiště se setkalo se starosty okolních obcí

Ve čtvrtek 26.4.2018 se na letišti v Pardubicích uskutečnilo setkání představitelů AČR se zástupci Magistrátu   města Pardubice a starosty okolních obcí. Šlo o další z pracovních setkání, na nichž jsou pravidelně představitelé státní správy a samosprávných obcí seznamováni s činností v minulém roce a je jim představen nástin plánu na rok aktuální ve vztahu k leteckému provozu.

Setkání  přispívají k vytváření a udržování příznivých vztahů s obcemi přiléhajícími teritoriem k objektu letiště. Zástupce velitele letiště major Jaroslav Vildman v úvodu představil letiště jako komplex, kde působí na jednom teritoriu armádní a civilní složky a společným úsilím se podílí na fungování leteckého provozu. V dalším pak přiblížil, jaké změny v provozu lze v tomto roce očekávat. „Kromě toho, že budou pardubické letiště využívat základny z Čáslavi a Kbel, bude také letiště z provozu odstaveno. Čeká nás krátká čtyřdenní odstávka v květnu a na podzim pak dvouměsíční výluka z důvodu nutných, předem plánovaných oprav dráhy, ostatních ploch a řídící věže“ uvedl major Vildman.

Zástupce z Centra leteckého výcviku (CLV)  Dalibor Mlčoch podal přehled o poskytovaném výcviku pilotů pro Armádu České republiky a zahraniční zákazníky.  Zodpověděl mnoho dotazů týkajících se provozu letounů a čelil kritice za  dopady hlukové zátěže na obyvatele okolních obcí. „V dohledné době bude CLV provádět výcvik pilotů na úplně nových vrtulnících Enstrom 480B, které jsou mnohem tišší proti současným vrtulníkům Mi-2“ uvedl a dodal, že je snahou přesunout výcvik na vrtulnících na letiště v Přerově. „Tomuto kroku ale předchází jednání, plánování a legislativní úpravy, které mohou trvat  i několik let“ zdůraznil na závěr. 

Setkání se zastupiteli městských částí a obcí v blízkosti letiště probíhají pravidelně každý rok. Vedení letiště se snaží schůzky zpestřit a ukázat i něco navíc. Tentokrát jsme využili právě probíhající výluku čáslavské základny a spolu s příslušníky 21. základny taktického letectva prezentovali integrovaný protivzdušný systém NATINAMDS.  Předvedení letounu Jas 39 Gripen, výkladu o výcvik pilotů a vyprávění o působení na Islandu se ochotně ujal pilot major Michal Daněk.

Na setkání přišlo téměř dvacet starostů okolních obcí a magistrátu. Byli informování o provozu letiště, výstavbě a modernizaci v areálu a také o změnách v leteckém provozu pro nadcházející období.

 

Nahoru