V Pardubicích se utkali vojenští hasiči v disciplínách TFA

• 17.6.2016
  • Karel Beneš

Rozvinout tři spojené požární hadice, překonat dvoumetrovou bariéru, přemístit sedmdesátikilovou figurínu. To jsou jen některé úkoly, které museli splnit vojenští hasiči na soutěži „Ukaž, co umíš 2016“, která se letos inspirovala disciplínami Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežívá.

Každoroční klání vojenských hasičských jednotek probíhá už od roku 2008, kdy ji do podmínek Armády ČR zavedl podplukovník Lubomír Skalička z Agentury logistiky. „Soutěž Ukaž, co umíš, skutečně odpovídá jejímu názvu. Každý rok jsme ji pořádali jako soutěž v požárním útoku, ale vždy jsme se snažili přidat něco nového. Letos jsme se nechali inspirovat a pojali ji ve stylu TFA, při níž jsou hasičské činnosti převedeny do sportovního zápolení.“

Zatímco předchozí ročníky byly zaměřeny víc na souhru týmu, letos záleželo na výkonu jednotlivců. Do Pardubic se sjelo celkem 38 soutěžících, včetně závodníků ze slovenské armády, kteří byli rozděleni do jedenácti družstev. Trať byla rozčleněná do několika úseků, v nichž soutěžící plnili disciplíny v předepsaném pořadí bez stanoveného časového limitu.

„Oblečení v třívrstvém zásahovém obleku, zásahové přilbě, zásahové obuvi a s kompletním dýchacím přístrojem bez masky museli nejprve rozvinout tři spojené požární hadice a další dvě sbalit do boxu tak, aby z něj žádnou částí nepřečnívaly,“ prozradil průběh soutěže Skalička.

Následovaly disciplíny, které prověřily fyzickou zdatnost: 60krát udeřit obouruční palicí v trenažéru pro údery kladivem, tzv. hammer boxu, překonat dva metry vysokou bariéru, prolézt tunelem, přemístit 70 kilogramů těžkou figurínu do stanovené vzdálenosti, přenést vytyčenou trasou dva plné kanystry, zdolat trať se dvěma přenosnými žebříky, ty následně spojit, postavit do vyznačeného místa k lezecké stěně a proběhnout cílem.

Drsnou zkoušku hasičům navíc ještě komplikoval neustávající déšť. „Nebyl důvodem pro zrušení soutěže, ba naopak navozoval obtížnost podmínek, při nichž hasiči musí zasahovat i v reálu,“ doplnil Skalička.

Jiné pojetí soutěže ve srovnání s předcházejícími ročníky nebylo jedinou novinkou. V Pardubicích se letos poprvé do soutěže zapojili i hasiči ze Slovenska a vytvořili rovnou dvě družstva. Přijeli na pozvání Agentury logistiky v rámci počínajícího rozvoje spolupráce se slovenskou armádou. Podle Lubomíra Skaličky není do budoucna vyloučeno uspořádání soutěže s mezinárodní účastí. Ostatně kromě Slováků si mimo soutěž několik disciplín vyzkoušel i jeden z hasičů amerických vzdušných sil, kteří zde byli na návštěvě.

„Jsem unavený, ale líbilo se mi to. Disciplíny byly hodně obtížné, takové jsem nečekal. U nás v základním odborném výcviku máme podobná klání, ale s jinými prvky,“ řekl airman first class Austin Nelson z Nebrasky, který byl soutěží velice nadšený.

A jak ji soutěžící vedli?

V soutěži jednotlivců se umístil na 1. místě čet. Hartl Lukáš (VZ 6950 Stará Boleslav) s časem 5:39:55 na 2. místě oz Sůsa Petr (VÚ 6817 Boletice) s časem 5:48:20 a na 3. místě nrtm. Šimek Daniel (VÚ 2427 Sedlec – Vícenice) s časem 6:01:69

V kategorii družstev se nejlépe umístilo družstvo z VZ 6950 Stará Boleslav s celkovým časem 19:25 před družstvem VÚ 2427 Sedlec-Vícenice s časem 19:30 a 3. příčku obsadilo družstvo VZ 5512 Čermná nad Orlicí s časem 23:40.

„Nejsou zde žádní poražení. Všichni jste ukázali na co máte a že na to máte. Viděli jsme výkony na hranici lidských sil a možností“  uvedl velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Ivo Šťastný při závěrečném vyhodnocení soutěže, kterého se zúčastnil také zástupce ředitele Agentury logistiky plukovník Zdeněk Kolomý. Ten vyslovil uznání nelehké práci, kterou musí vojenští hasiči vykonávat jak při zabezpečení leteckého provozu, tak i v jiných zařízeních Armády České republiky. Podplukovník Skalička poděkoval Letištní hasičské jednotce Správy letiště Pardubice za skvělé zorganizování letošního ročníku a popřál všem šťastný návrat k mateřským útvarům.