Home page > Aktuality > Provoz na pardubickém letišti neustane, hluk ale bude nižší

Provoz na pardubickém letišti neustane, hluk ale bude nižší

Velení pardubického letiště se sešlo se zastupiteli místní správy a samosprávných obcí, aby jejich cestou informovali širokou veřejnost o minulém i budoucím dění na letišti. Podpořit je přišli zástupci společností Centra leteckého výcviku (CLV), East Bohemian Airport a.s. (EBA) a Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Původním důvodem vzniku Správy letiště Pardubice před 15 lety bylo udržení letištních ploch. Byla to záloha pro případnou potřebu provozu ostatních armádních letišť. Dnes je situace jiná. Letiště je uznávaným veřejným letištěm se smíšeným provozem armádnícha civilních letounů. Díky společnosti EBA  se z něj dostanete do mnoha zahraničních destinací.   „O  lety  je zájem a naší snahou je navýšit je na celý rok. Leteckou přepravu zde začínají využívat nejen naši, ale i polští turisté. Armáda, coby vlastník letiště, zajišťuje vše pro naše působení. Bez ní bychom nemohli být. Je to strategická spolupráce,“ řekla ředitelka společnosti Hana Šmejkalová.

CLV, které vzniklo téměř souběžně, zajišťuje výcvik studentů Univerzity obrany, mladých armádních i komerčních pilotů. „Přestože roční nálet CLV vykazuje stoupající křivku, stížností na hluk ubývá. Nahradili jsme hlučné vrtulníky Mi-2 modernějšími, jednomotorovými ENSTROMY 480.  Poslední  provozovaný  dvoumotorový Mi-2 bude létat maximálně do 20 letových hodin za rok“ uvedl zástupce ředitele CLV Pavel Mareš.

„Do budoucna čekají pardubické letiště zásadní změny. Zajištění jeho provozu ve prospěch armády a souběžné naplňování smluvních závazků vyžaduje nejen navýšení personálu, ale i investice do současné nevyhovující infrastruktury,“ sdělil velitel letiště podplukovník Peter Hatala. „Přinese to pracovní příležitosti, poptávku po bydlení, ale také se to dotkne života veřejnosti v okolí letiště a nás všech. Pohyb dopravních firem zde načas zhorší  už  tak  vypjatou  dopravní  situaci, i když se budeme snažit najít jiná řešení a kompromisy“ dodal velitel letiště na závěr schůzky a poděkoval všem  přítomným za  účast. Setkání  se  zastupiteli  se konají pravidelně každý rok a i díky  nim  se mají  občané  možnost  dozvědět  mnoho  informací  o pardubickém letišti.

Nahoru