Home page > Aktuality > Přestože má své zaměstnání, dobrovolně pomáhá v nemocnici

Přestože má své zaměstnání, dobrovolně pomáhá v nemocnici

O přínosu při nasazení vojáků Armády České republiky do přímého boje s coronavirovou pandemií není pochyb. Denně jich stovky pomáhají v nemocnicích, sociálních zařízeních i v odběrových místech a stali se z nich rovnocenní parťáci zdravotníků. Jedním z nich je i rotmistr Martin Jeník, který je přes tři roky zařazen na pozici zástupce velitele jednotky aktivní zálohy u Správy letiště Pardubice.

I přes únavu se snaží být užitečný, kde je třeba.

Sám od sebe a zcela dobrovolně nastoupil při podzimní vlně epidemie do nemocnice v Nymburce. „Na interním oddělení JIP jsem chtěl ulehčit práci sestřičkám, které byly přes velký nápor pacientů a personální podstav na pokraji sil. V rámci dobrovolné pomoci jsem dle potřeby prakticky obden docházel do nemocnice na denní směny, jak mi zaměstnání dovolilo. Před Vánoci už jsem sám začal pociťovat únavu a vyčerpání z nepřetržitého “pobytu” v ochranných pomůckách a “přidušen” respirátorem. Pevně jsem doufal, že je vše pomalu za námi, ale to jsem se mýlil“ vysvětluje důvod, proč neváhal pomoci.

V tyto dny je rtm. Jeník nasazen na I. a II. lůžkovém oddělení, kde vykonává zhruba šest až sedm nočních směn do měsíce. Přes den pak pracuje ve své firmě a i zde se potýká s nelehkou situací, kterou si tato doba žádá.

Výkon  služeb rtm. Jeníka u covidových pacientů vyžaduje používání speciálních ochranných pomůcek.


Uvědomuje si, jak je práce lékařů a zdravotníků těžká a obdivuje, co vše zvládají.

„Jsem rád, že i v této nelehké době mohu mé mateřské nemocnici nabídnout pomoc. Velice si vážím práce celého personálu. Jsem připraven pomáhat, dokud bude potřeba! Přísahal jsem, že pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život a boj s tímto neviditelným nepřítelem sobeckostí, bezohledností a sebestředností nevyhrajeme“ dodává rtm. Martin Jeník.

„Rotmistr Jeník je spolehlivým a zodpovědným příslušníkem jednotky. Za jeho dobrovolnickou práci jsem na něj hrdý, je příkladem nejen ostatním příslušníkům, ale i všem vojákům z povolání našeho útvaru. Patří mu velký obdiv a mnoho díků. Ostatně tak jej hodnotí i zdravotnický personál nymburské nemocnice“ říká velitel jednotky aktivní zálohy poručík Josef Liška.

 

Nahoru