Úvodní stránka > Aktuality > Pardubické letiště ožilo o víkendu Aviatickou poutí

Pardubické letiště ožilo o víkendu Aviatickou poutí

Desítky tisíc lidí směřovaly o víkendu 2. a 3. června na pardubické letiště. Konal se zde 28. ročník Aviatické pouti Ing. Jana Kašpara.

Již po několik let je tato akce pojata jako velkoprostorové divadlo se scénami ve vzduchu i na zemi. V šestihodinovém letovém programu se divákům předvedlo na padesát letadel, jejichž vystoupení doplňovaly pozemní scény v podání klubů vojenské historie. Připomínaly 100 let od vzniku Československa i úspěchy Čechoslováků na poli leteckého průmyslu.

Mnohá letadla si návštěvníci mohli prohlédnout i na zemi. Krom toho byly vystaveny i historické vozy, hasičská technika a bohatý program, v němž se předvedly mažoretky, uskutečnily se módní přehlídky, vystoupily dechové skupiny, pro děti byl připraven bohatý program plný soutěží.

Své místo v programu měla i Armáda České republiky, která představila základní typy techniky jak ve vzduchu, tak ve statické ukázce. Za vynikající prezentaci lze poděkovat nejen příslušníkům Správy letiště Pardubice, ale i 21. základny taktického letectva z Čáslavi, 22. základny vrtulníkového letectva ze Sedlece, Vícenic u Náměště nad Oslavou, 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, Centra zabezpečení zahraničních operací a MS ze Semtína i vojákům 14. pluku logistické podpory z Pardubic.

A nezapomnělo se ani na Ing. Jana Kašpara, zakladatele aviatiky v Českých zemích, jehož jméno letecká show nese. Každoročně se v podvečer Aviatické pouti konají u jeho památníku na Dukle a u sochy na třídě Míru v Pardubicích pietní akty spojené s položením květin. Stejně tak tomu bylo i letos. Památku Jana Kašpara zde uctil i velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Ivo Šťastný se svým zástupcem majorem Jaroslavem Vildmanem a čestnou stráží vojákyň.

               

Nahoru